Menu
RSS

Мы в социальных сетях:

TwitterFacebookYoutubeInstagramTelegram

Адвокат: Они пытаются представить, что Сапар Исаков их чуть ли не перед дулом автомата держал

Защитник бывшего премьера рассказал о давлении на экспертизу по делу бывшего премьера. По его словам, уже трех экспертов задержали за то, что их выводы не совпали с версией следствия

Адвокат бывшего премьер-министра Сапара Исакова Нурбек Токтакунов обвинил следствие Госкомитета нацбезопасности в давлении на экспертизу по делу. Об этом Vesti.kg рассказал сам защитник.

- Задним числом, из своих источников, я узнал, что по делу Исакова провели какие-то строительно-технические экспертизы и даже успели посадить трех экспертов, чьи выводы не совпали с версией следствия, - сообщил он. – Я обратился к следователю, и мне подтвердили: была экспертиза. Но нас, защиту, не ознакомили ни с постановлением о проведении экспертизы, ни с ее результатами.

Потребовав документы для изучения, Нурбек Токтакунов получил их. Однако ему позволили лишь прочитать заключения, снимать же копии запретили. Поскольку право делать выписки и копии закреплено за адвокатом законом, защитник экс-премьера обратился в суд. Но доказать свою правоту ему не удалось.

- Мне ответили, что копии снимать можно, если бы мой подзащитный сам подал ходатайство, - поведал он. – Как это вообще? Статья 48 УПК говорит о том, что адвокат действует в интересах своего подзащитного. Естественно, я для него и прошу. Это решение мы тоже обжаловали.

Нурбек Токтакунов обратился в Генеральную прокуратуру с просьбой возбудить уголовное дело в отношении следователя ГКНБ, поскольку, по мнению адвоката, его действия можно квалифицировать как давление на защиту.

- Скрывая от меня результаты и сам факт проведения экспертизы, они нарушают права защиты, - заявил он.

Ранее Vesti.kg передавали сообщение ГКНБ КР о том, что Нурбек Токтакунов отказался дать подписку о неразглашении данных следствия, ознакомившись с материалами дела Сапара Исакова.


«В соответствии со статьей 173 УПК, данные, полученные в ходе следствия по уголовному делу, не подлежат разглашению, и следователь вправе отобрать, в данном случае у защитника, подписку с предупреждением об ответственности, – пишут в ГКНБ. - Однако по непонятным причинам адвокат Токтакунов отказался давать подписку о недопустимости разглашения данных следствия».


Защитник экс-премьера считает, что в Госкомитете нацбезопасности вводят СМИ и читателей в заблуждение. Он подчеркнул, что давать такую подписку адвокат ни в коем случае не обязан.

- Все, что попадает к адвокату, не является тайной следствия, - настаивает Токтакунов. – Ведь предполагается, что он будет обсуждать это с подзащитным, его родственниками и друзьями. То, что не подлежит разглашению, адвокату даже почитать не дадут. В ГКНБ однозначно перегибают палку.

Токтакунов подчеркнул, что, будучи премьер-министром, Сапар Исаков действовал исключительно в рамках своих служебных полномочий.

- А если министры и депутаты, видя, что политическое решение президента нарушает закон, не заявили об этом, это их ответственность, - считает он. – Они пытаются представить, что Исаков их чуть ли не перед дулом автомата держал. Что они могли бы потерять? Мандат? Теплое кресло в министерстве? Трусость – разве это оправдание?

Ольга Федорчук
Фото www

Читайте нас в Telegram, только самое важное!

Комментарии  

# Максат 10.07.2018 16:01
Кытайлык ТВЕА компаниясынын кызыкчылыгын ошол учурда КР президентинин аппаратынын тышкы саясат бөлүмүн жетектеп турган Сапар Исаков коргоп келгени да маалым болду. Ал компания менен келишим түзүлгөнгө чейин эле кытай өкүлдөрү менен бейформал жолугушуу өткөргөн. Андан соң ошол учурдагы президент А. Атамбаевдин дарегине ТВЕА менен долдоордун баасын 396 млн доллардан арзаныраак кылып сүйлөшүүгө мүмкүнчүлүк бар экенин билдирген кат жазган экен.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Жалын 10.07.2018 16:06
"Бозуган кыз, Энесинин бетин тытат" болду Сапар. Элди уурдаган мурунку Акаев 2005, Бакиев 2010 жылдардан бери Кыргызстанда жок. Анда кайсы уурулар ЭЛди уурдашты? Кылмыш ишти козгоо чектен чыгуу болсо айтып берсин кимдер уурдаган, кимдердин указы менен??? Озу окмотту башкарып, ошол долбоорлордун аткаруусун козомолдогон. Ал долбоорду ишке ашырууда озу болгон, жоопкерчилик да озунун колунда болгон. Озун таза деп билсе, анда башын, жамбаш жиликтерин жеген урматтууларын корсотсун, озун "курмандыкка чабылган козудай" корсотпой. Мыйзам алдында жана ЭЛ алдында тазалыгын аныктаганга мумкунчулугу бар. Озунун урматтуу анабаштарынан башкалар Сапардын оозун жаппайт! Мыйзам чегинде ЭЛ да ууруларды билгиси келет - Сапар таза болсо.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Данияр 10.07.2018 16:06
Адвокат бывшего премьер-министра Сапара Исакова Нурбек Токтакунов:lЗадним числом, из своих источников, я узнал, что по делу Исакова провели какие-то строительно-технические экспертизы и даже успели посадить трех экспертов, чьи выводы не совпали с версией следствия, - сообщил он. – Я обратился к следователю, и мне подтвердили: была экспертиза. Но нас, защиту, не ознакомили ни с постановлением о проведении экспертизы, ни с ее результатами.Потребовав документы для изучения, Нурбек Токтакунов получил их. Однако ему позволили лишь прочитать заключения, снимать же копии запретили. Поскольку право делать выписки и копии закреплено за адвокатом законом, защитник экс-премьера обратился в суд. Но доказать свою правоту ему не удалось.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# #Айбек 10.07.2018 16:15
Баңгизатка «байланып» калган Нурбек Токтакунов неге карандай калпты айтат?

Нурбек Токтакунов аттуу бейөкмөтчү бар экенин жакшы билет эмеспизби? Кесиби юрист болгондуктан, адвокат да боло калмай жайы бар. А. Атамбаевдин доорунда ал бийликке каршы иштегендердин катарында жүрчү. Ак үйдүн алдында нааразычылык акцияларын уюштурчу. Андан кийин АКШнын Кыргызстандагы ошол кездеги элчиси менен тымызын жолугушуп турчу экени да билинген. Муну тастыктаган фотоматериалдар интернет булактарына жарыяланган.
Баарынан кызыгы ошол АШАга каршы иштеп жүргөн Н. Токтакунов эми экс-президенттин «оң колу», Бишкек ТЭЦин модернизациялоодогу коррупция боюнча айыпталып жаткан С. Исаковдун адвокаты болуп калганы болууда. Анан анда да өз милдетин жөн аткарбай, атайылап жалган айтуу менен коомчулуктун башын айландыруу аракетин мурдагысындай эле көрүүдө.
Мисалы, ал жакында эле өзүнүн «Фейсбуктагы» баракчасына С. Исаковдун ишине байланыштуу документтердин көчүрмөсүн алууга УКМКнын тергөөчүсү уруксат бербегендигин жазып чыккан. : «Тергөөчү мен документтерди жөн гана окуй ала турганымды, бирок көчүрмөсүн ала албай тургандыгым боюнча токтом чыгарды. Бул адвокатка иштин материалдарынын көчүрмөсүн алууга укук берген КР Кылмыш-жаза кодексинин 48-беренесинин 7, 8 жана 3-пунктарын бузуу болуп саналат. Андан сырткары тергөөчү бул тергөөнүн маалыматтарын жарыялообо боюнча тил катка кол койдурганга аракет кылды», - деп жазган ал.
Бирок, Токтакуновдун бул айткандары чындыкка жатпай тургандыгын УКМКнын маалымат кызматы билдирип чыкты. Андагы маалымат боюнча адвокат Н. Токтакуновго С. Исаковдун иши боюнча баардык материалдар көрсөтүлгөн жана алардын көчүрмөсүн алууга да уруксат берилген. Бирок, Н. Токтакунов белгисиз себептер менен андагы маалыматтарды жарыялообо тууралуу тил катка кол коюдан эмнегедир баш тарткан.
Кылмыш ишин териштирүүнүн кызыкчылыгы үчүн тергөөнүн маалыматтарын коомчулукка жарыялоого болбой турганын Н. Токтакунов деле эң сонун билет. Анда неге ал тил катка кол коюудан баш тартты? Өзү мыйзамга баш ийгиси келбей, анан кайра УКМКнын тергөөчүсүн күнөөлөгүсү келген Н. Токтакуновдун аракетин кандай түшүнсөк болот? Же бир убакта АШАнын маалыматчылары анын баңгизатка «байланып» калганы тууралуу жазгандары чындык беле?
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Алимбек 10.07.2018 16:21
И почему то мне кажется, что контора не особо и хочет работать по этим делам, если они хотели бы, то сделали бы все ровно и без запинок, а тут каждый раз лажа получается, не даром говорят, что на них давит Асылбек и требует любой ценой посадить, вот и конторские не особо чешутся. Жаль что Жээнбековы так поступают!
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Кайрат 10.07.2018 19:51
Как такой человек который поливал грязью Атамбаева при его правления, может быть адвокатам самого ближнего человека Атамбаева значит все это время он был просто пиаром для Атамбаева он заплатил ему за то что он его поливал грязью получатся те кто поливал грязью Атамбаева его люди он специально так сделал перед народом чтобы показать себя другим человеком.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Кутман 10.07.2018 19:54
Совсем озверели! все сделают, чтобы человека посадитьт!!!!
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Aza 10.07.2018 19:58
Isakov normalnii mujik! Taza Koom super proekt bil bi no ego vse ne budet bez nego,
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Джо 10.07.2018 19:58
РАИМ МИЛЛИОН НА СВОБОДЕ!!! КАКАЯ В ЖОПУ БОРЬБА С КОРРУПЦИЕЙ!!!!!!!
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Zebo 10.07.2018 20:00
Цитирую Кутман:
Совсем озверели! все сделают, чтобы человека посадитьт!!!!

Да сейчас вещают на уши что кто делал экспертизу нарушили закон! Ага просто они не подписали так как надо было следствию вот и сразу их на убой
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# 777 10.07.2018 20:06
Сейчас мы все наблюдаем полное нарушение законов! И правоохарнительные органы и суды и все все все выполняют тупо заказ! Может уже наконец будем жить по закону!?!?!?!?!?!?
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Мия 11.07.2018 09:57
За деньги наши эксперты любое заключение тебе напишут и дело Сапара не исключение, только сумма взятки наверное в разы было больше, вот и весь секрет. А этот Тохтахунова зодолбал уже кричать, наверное не только Сапара деньги отрабатывает, а ещё и общих хозяев с запада.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Осмон 11.07.2018 10:10
Бир убакта Акматбек Келдибековдун айылдаштары жол тосуп жатышканда, ал кездеги мамлекет башчысы Алмазбек Атамбаев: «Жол тоскон чоң күнөө болот, жолду тоспош керек, бузбаш керек, тескерисинче жол курса, сооп иш болот» деп айтып жүргөнү эсибизде. Албетте, бул сөз туура айтылган. Жол тоскон, жолду бузган болбойт. Себеби, ошол жол аркылуу баардык ырыскы келет.

Бирок, ошол убакта А. Атамбаевге «Жол куруудан акча жасабаш керек, ал дагы өтө чоң күнөө болот» деп эскертип койгон киши болбосо керек. Эгерде анын «оң кол», «сол колдору» нысаптуу, акыл-эстүү, эл-жер үчүн күйгөн адамдардан болушканда балким бул эскертүүнү айтышмак. Тилекке каршы, анын «оң колу» да туткак болуп чыгып атпайбы.

Ошол Атамбаевдин доорунда Жогорку Кеңештин транспорт, коммуникация, архитектура жана курулуш боюнча комитетинин жыйындарынын биринде депутаттар транспорт жана жолдор министринин орун басарынан жолдун бир километрин куруунун баасы [упс, чуть не ругнулся]а болоруна кызыгып, суроо беришкен. Бирок, негедир министрдин орун басары түз жооп бере албай, «ар бир обьекти боюнча жолдун километринин баасы өзүнчө эсептелет» деп күңкүлдөп койгон эле.

Көрсө, кептин баары башка жакта жаткан экен. Тагыраак айтканда, ошол убакта А. Атамбаевдин жана анын «оң колу» С. Исаковдун «добросуна» жараша бааланчу тура.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Эрик 11.07.2018 10:10
Өткөн жылы Эсептөө палатасынын экс-төрайымы Эльмира Ибраимова Кыргызстанда бир километр жолдун баасы 0,7 миллион доллардан 3,1 миллион долларга чейин баалана турганын маалымдаган болчу.

Мына ушундай баага салынган жолдордун кызмат өтөө мөөнөтү болгону 5 жылды гана түзө турганын да айтып коелу. Эми салыштырып көрөлү, мисалы АКШда же Германияда жолдун бир километрин 2,4 миллион доллардан 4,2 миллион долларга чейин курушат, бирок алар курган жолдун кызмат өтөө мөөнөтү 30 жылга чейин. Кытайда бир километр жолду 0,9 миллион долларга курат, кызмат өтөө мөөнөтү 25 жыл.

Эми өзүңүз анализ жүргүзүп көрүңүз, А. Атамбаевдин убагында өлкөбүздө жолдорду куруу [упс, чуть не ругнулся]алык деңгээлде кымбатка бааланганын жана кызмат өтөө мөөнөтү неге кескин кыскарганын.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Э 11.07.2018 10:11
А. Атамбаевдин доорунда курулуп башталган жол долбоорлорунда негизинен эки компания иш алып барган - «Чайна Роуд энд Бридж» жана «Лонг Хай».

Эң арзан баада жасалган долбоор – бул Ош-Баткен-Исфана жолун реабилитациялоо болгон. Анын бир километри 737,4 миң долларды түзгөн. Ал эми эң кымбат бааланган долбоор – бул Түндүк-түштүк альтернативалык жолунун курулушу боюнча (Арал-Казарман участогу) болгон – 2 миллион 935,1 миң доллар.

Ош-Баткен-Исфана жолунун узундугу 124 километр, ал эми Түндүк-түштүк (Арал-Казарман участогу, Фаза-2) жолунун узундугу – 101,8 километр. Демек, жолдун узундугу анын баасына эч кандай деле таасир этпей тургандыгын түшүнөбүз. Анда неге бул эки жолдун курулушундагы баа төрт эсеге айырмаланган?

Мына ошол өлкөбүздөгү жолдорду кымбат баада куруп аткан «Чайна Роуд энд Бридж» кытайлык компаниясы НДС төлөмдөрүнөн бошотулган, ал эми арзан баада куруп аткан «Лонг Хай» компаниясы 12 пайыздык салыкты төлөп келет. Эмнеге мындай? «Чайна Роуд энд Бридж» компаниясын бизге буга чейин Бишкек ТЭЦи аркылуу кеңири тааныш болуп калган Кытайдын Эксимбанкы каржылайт, ал эми «Лонг Хайды» Кыргызстандын өкмөтү каржылайт. Демек, кытайлык Эксимбанк каржылаган компанияга жеңилдик берүүнү ким жасашы мүмкүн? Албетте, ага жакын А. Атамбаевдин «оң колу» С. Исаков болгонун жакшы билет эмеспизби.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# осмон 11.07.2018 10:12
Сапар Исаков Бишкек ТЭЦин модернизациялоого байланышкан маселелердин көбүн Өкмөттөн аттатып өтүп, түздөн-түз ошол убактагы президент А.Атамбаевдин чечүүсүн уюштуруп, аткарууга жетишкен. Албетте, өзүнүн анда чоң кызыкчылыгы болбосо антмек эмес. Өзүңүздөр ойлоп көрүңүздөр, акылдан адаштырып, жолдон тайдырарлык кол акысы болбосо, кимдин эле өз башына ашыкча түйшүктү үйгүсү келсин.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Салим 11.07.2018 10:16
Любом случае виноват Сапар Исаков что вы там не говорили потому что мы все видели как он Атамбаева уговаривал построит на малые деньги но в конце получилось не малые деньги скорее 380 тыс долларов США и тем более говорят что у Сапара Исакова есть связь Американскими послами вот ещё один факт этому Токтакунов он же работал на НПО и часто участвовал на митингах возле белого дома а что теперь.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# исаков 11.07.2018 10:27
Сапара убрать было много причин, я не говорю, что он не вор или не воровал, я лишь пишу, что его убрали по многим причинам. К примеру, чем он отличается от того же Раима, который вор и об этом тоже знают все? Ничем! Может разве суммами, Раим в месяц делал миллиарды сомов, а Сапар может пару лямов. Так кого из них надо сажать? Ответ очевиден, но один приближенный Атамбаева, а другой родня Асылбеку. Поэтому такие дела. Эта власть нас к хорошему не приведет. Мне кажется, что Сапару с одной стороны не дали реализовать программу Таза Коом, так как этот проект лишил бы многих старых воров денег, все стало бы иначе работать, уже не было бы смысла работать как раньше, народ просто к ним не шел бы и все.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Юрист 11.07.2018 15:08
А этот адвокат УПК КР вообще читал?
Статья 173. Недопустимость разглашения данных следствия
(1) Данные, полученные в ходе следствия по уголовному делу, не подлежат разглашению.
(2) Следователь предупреждает свидетеля, потерпевшего, защитника, гражданского истца, гражданского ответчика или их представителей, эксперта, специалиста, переводчика, понятых и других лиц, присутствующих при производстве следственных действий, о недопустимости разглашения данных следствия и вправе отобрать у них подписку с предупреждением об ответственности.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Дурус 12.07.2018 09:36
Цитирую исаков:
Сапара убрать было много причин, я не говорю, что он не вор или не воровал, я лишь пишу, что его убрали по многим причинам. К примеру, чем он отличается от того же Раима, который вор и об этом тоже знают все? Ничем! Может разве суммами, Раим в месяц делал миллиарды сомов, а Сапар может пару лямов. Так кого из них надо сажать? Ответ очевиден, но один приближенный Атамбаева, а другой родня Асылбеку. Поэтому такие дела. Эта власть нас к хорошему не приведет. Мне кажется, что Сапару с одной стороны не дали реализовать программу Таза Коом, так как этот проект лишил бы многих старых воров денег, все стало бы иначе работать, уже не было бы смысла работать как раньше, народ просто к ним не шел бы и все.


Любом случае виноват Сапар Исаков что вы там не говорили потому что мы все видели как он Атамбаева уговаривал построит на малые деньги но в конце получилось не малые деньги скорее 380 тыс долларов США и тем более говорят что у Сапара Исакова есть связь Американскими послами вот ещё один факт этому Токтакунов он же работал на НПО и часто участвовал на митингах возле белого дома а что теперь, мне кажется ты просто хотел показать что ты на его стороне но все безполезно вор есть вор предатель есть предатель.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать